Измирење потраживања за домаћа службена путовања

Пореска Служба

Које су накнаде за службена путовања?

Сваки запослени на службеном путу има право на одређене накнаде за покривање трошкова у вези са делегацијом. Од 1. марта 2013. године примењује се пропис министра рада и социјалне политике од 29. јануара 2013. године у овом случају којим се утврђује висина и услови потраживања према запосленима у буџетској јединици државе или локалне самоуправе у вези са службеним путовањем у земљи или иностранству.Зборник закона из 2013. тачка 167).

Вреди напоменути да закон о раду дозвољава послодавцима који не припадају сфери државног буџета да слободно одређују правила за исплате у вези са службеним путовањем. Ове одредбе су садржане у:

  • прописи о накнадама,

  • колективни уговор о раду,

  • када не постоји обавеза увођења оваквих одредби на радно место – у уговор о раду.

Потраживања у домаћим службеним путовањима

Дијета

Ово је износ намењен за покриће повећаних трошкова исхране током путовања, због запосленог који на захтев послодавца одлази на службени пут на територији земље у оквиру обављеног посла. Његова количина зависи од многих фактора. За домаће путовање, то је еквивалентно 30 ПЛН.

Додатак зависи од дужине службеног пута. У уредби је следеће:

  1. У случају домаћег путовања краћег од једног дана, у трајању:

  • мање од 8 сати - без дијететског додатка,

  • од 8 до 12 сати - плаћа се 50% исхране,

  • преко 12 сати - дијета је у потпуности.

  1. За домаће путовање дуже од једног дана и које траје:

  • до 8 сати – доспева половина накнаде

  • преко 8 сати - дијета је у потпуности плаћена.

Важно!

Трајање службеног пута се рачуна од поласка до повратка из делегације.

Постоје ситуације у којима запослени нема право на дијету. То се дешава када су му обезбеђени целодневни бесплатни оброци, односно најмање три оброка. Запослено лице такође нема право на исхрану ако је искористило слободан дан за повратак у град сталног или привременог боравка.

Уредбом Министарства рада и социјалне политике прецизиран је начин смањења прописане исхране ако је запосленом обезбеђена бесплатна исхрана. У складу са ст. 7 сец. 4, количина исхране се умањује за цену добијене бесплатне хране, под претпоставком да је сваки оброк, односно:

  • доручак - 25% исхране,

  • ручак - 50% исхране,

  • вечера - око 25% исхране.

Смештај

Одредбама уредбе о службеним путовањима предвиђено је да се запосленом надокнади трошкови ноћења у хотелу или другом објекту који пружа те услуге. Висину насталих трошкова треба потврдити рачуном или фактуром, али до износа који не прелази двадесетоструку стопу исхране, односно 600 ПЛН по хотелском ноћењу. Лице коме није обезбеђен смештај и оно које послодавцу није доставило одговарајући документ има право на паушални износ. Њен износ је 150% дневнице, односно 45 ПЛН. Паушал за ноћење се плаћа ако је трајао најмање 6 сати од 21 до 19 часова. Интересантно, право на паушал за ноћење има и запослени који путује у аутомобилу опремљеном спаваћом кабином.

Важно!

Треба напоменути да предузетници не могу користити паушал приликом измирења путовања, јер се у порезне трошкове могу урачунати само стварни трошкови за обезбеђивање смештаја.

Погон

Послодавац одређује превозна средства која ће запослени користити на службеном путу. То може бити:

  • воз,

  • ауто,

  • брод,

  • аутобус,

  • авион.

Ако запослени промени превозно средство без икаквог оправдања, послодавац није дужан да му надокнади путне трошкове.

Запослени има право на накнаду путних трошкова у износу исказаном на рачуну или у виду паушала - 20%. дијета, односно 6 ПЛН за сваки започети дан путовања. Међутим, право на паушал има само када се користи јавни превоз.

Важно!

Паушал није доступан лицима која воде привреду и запосленом који није имао путне трошкове.

Штавише, запослени који путује службеним аутомобилом нема право да плати путовање. Изузетак од овога је ситуација када таква особа током путовања купује гориво из сопствених средстава – тада ће му бити враћен новац који је опредељен за овај трошак.

Важно!

Ако је запослени и поред путовања службеним аутомобилом користио јавни превоз, послодавац је дужан да му исплати паушал или надокнади стварне трошкове исказане на основу нпр. карата.

Запослени има право на накнаду путних трошкова и на дан одмора са рада, до места сталног или привременог боравка и назад ако службени пут траје најмање 10 дана, али само превозним средством које одреди послодавац. .

Послодавац може пристати и на путовање превозним средством које припада запосленом. У том случају накнаде се обрачунавају према одредбама о условима за утврђивање и начину надокнаде трошкова коришћења путничких аутомобила, мотоцикала и мопеда који нису у власништву послодавца у пословне сврхе. У овом случају, стопа се поставља за 1 километар километраже. Накнада се плаћа у облику производа стварно пређених километара и стопе за један километар пређене километраже возила која се примењује у том тренутку. Ове стопе су следеће:

  • за путничке аутомобиле запремине до 900 цм3 - 0,5214 ПЛН

  • за путничка возила запремине преко 900 цм3 - 0,8358 ПЛН;

  • за мотоцикле - 0,2302 ПЛН;

  • за мопеде - 0,1382 ПЛН.

Потраживања за остале трошкове

Остали трошкови укључују накнаде за, између осталог:

  • улазнице за сајам,

  • паркиралишта,

  • учешће на конференцијама,

  • за коришћење интернет везе,

  • путовање аутопутем,

  • изнајмљивање аутомобила,

  • куповину материјала за обуку.

С обзиром да такви трошкови нису ограничени, они имају право на накнаду у стварно насталом износу. Међутим, мора бити испуњен одређени услов – трошак је у складу са сврхом делегирања и прописно документован и одобрен од стране послодавца.

Адванцес

Понекад се дешава да запослени добије аконтацију од послодавца за предвиђене трошкове службеног пута. Да би аванс био уплаћен, треба да поднесе одговарајућу пријаву. У овом случају, по повратку из делегације у року од 14 дана, запослени је дужан да измири аконтацију – мора да покаже детаљан обрачун трошкова.

Службена путовања у земљи и питање пореза

Службено путовање као трошак послодавца

Дажбине које се плаћају запосленима за службени пут представљају за послодавца одбитне трошкове предузећа, чак и ако ове бенефиције, са једним изузетком, прелазе границе прописане прописима. Приликом опорезивања послодавац користи одредбе Закона о порезу на доходак грађана. Горе наведени изузетак је трошак који је премашио границу тарифа по километру за дату носивост возила, а настао у вези са путовањем запосленог приватним аутомобилом. Уколико лимит није прекорачен, запослени мора да води регистар пређених километара како би овај трошак укључио у пореске трошкове послодавца.

Накнада трошкова службеног пута са примањима запослених?

С друге стране, за запослене на службеном путу, накнада трошкова за то путовање представља неопорезиви приход из радног односа. То је зато што таква потраживања нису финансијска добит. Међутим, ситуација је обрнута када се накнаде и друга давања запосленом исплаћују неуредно или преко лимита. Пример за то може бити ситуација када особа упућена на службено путовање добије дијету за дан у којем користи бесплатан пуни пансион. У таквој ситуацији запослени ствара имовинску корист због погрешно примљене користи и на тај приход треба да се обрачуна порез.

Када је дијета ослобођена доприноса и опорезивања?

Ослобођене су од опорезивања исхране и друге накнаде до износа утврђеног посебним актима или прописима који се односе на висину и услове за утврђивање износа који припадају запосленом у државној или локалној самоуправи буџетске сфере. С друге стране, надокнада запосленима трошкова за исхрану на службеном путу у износу већем од износа доспелог додатка је повезана са неопходношћу наплате пореза и доприноса на вишак.

Важно!

Ослобођени су од опорезивања и приходи који произилазе из вредности угоститељства које је обезбедио и платио послодавац за делегирана лица.

За време делегације запослени може користити и такси. У том случају, надокнада трошкова за ово превозно средство подлеже пореском ослобођењу у пуном износу, под условом да је прибављена сагласност послодавца за путовање и, наравно, да је трошак прописно документован, нпр. рачун.

Пословна путовања предузетника

Људи који воде посао могу укључити трошкове везане за службено путовање као порезне трошкове само ако:

  • њихово остваривање утиче на стицање прихода,

  • нису укључени у каталог нетрошковних расхода.

Што се тиче паушалних трошкова, порески прописи дозвољавају да се у пореско признате трошкове урачунају само они који узимају у обзир путне накнаде, у висини предвиђеној прописима. Остала паушална потраживања не могу представљати порезно признате трошкове. Дакле, сви трошкови осим дневница морају бити прописно документовани, на пример путем рачуна или фактуре. Поред тога, предузетник мора доказати да његова службена путовања могу имати или утицати на ефекте његове пословне активности. Осим тога, лица која се баве привредним друштвима могу као трошкове укључити и све трошкове настале током службеног путовања у вези са путничким аутомобилом, који је елемент основних средстава, под условом да су прописно документовани.

Важно!

Уколико возило није пуштено у рад као основно средство, при измирењу службеног пута треба узети у обзир километражу. Тада ће трошкови коришћења аутомобила бити квалификовани за пореско признате трошкове само до износа који произилази из евиденције пређене километраже возила. Да би утврдио стварну километражу возила, предузетник је дужан да сачини евиденцију пређених километара.