Самохрани родитељ – ко има право на попуст?

Пореска Служба

Време подношења годишњих пореских пријава подразумева тражење најоптималнијих облика обрачуна прихода. Самохрани родитељ може да се обрачунава са пореским органима по изузетно повлашћеним условима, слично као и супружници. Под одређеним условима, порез се може обрачунати два пута, али ће се заснивати на половини вашег прихода. Пореско поравнање на основу половине дохотка је корисно како за високо зарађиваче (избегавање другог прага пореске скале) тако и за оне са релативно ниским примањима (могућност примене већег износа смањења пореза).

Не постоји законска дефиниција самохраног родитеља

Закон о порезу на доходак грађана (члан 6) садржи неколико услова који морају бити испуњени да би самохрани родитељ своје приходе измирио по горе наведеном алгоритму, односно обрачуну пореза у дуплом износу на половину прихода. Ови услови укључују, између осталог:

  1. Самохрано васпитање малолетне деце или деце без обзира на узраст, која су, у складу са посебним прописима, примала додатак (додатак) или социјалну пензију, или деце на школовању, до 25. године не остварују приход већи од количника износа умањења пореза и пореске стопе;
  2. Друго важно питање је неостваривање прихода родитеља и детета (деце) на које се примењују одредбе чл. 30в Закона о порезу на доходак (19% паушалног пореза), Закона о паушалном порезу на доходак, Закона о порезу на тонажу или Закона од 6. јула 2016. године о активирању бродоградње и комплементарних индустрија;
  3. Подношење пријаве за обрачун прихода као самохрани родитељ у годишњој пореској пријави (у складу са Законом о порезу на доходак у редакцији од 1. јануара 2019. године, пријава се може поднети и након 30. априла, односно након истека рока за подношење годишње пореске пријаве - раније није постојала таква могућност).

У правилнику су наведене и категорије особа које се сматрају самохраним родитељима. То укључује родитеље или законске старатеље који су неудата жена, нежења, удовица, удовац, разведена, разведена особа или лице које је одвојено по посебним прописима или лице које је у браку, ако је њен супружник лишен родитељског права или је на служби. казну затвора на слободи.

Иако се горе описана питања могу чинити сасвим јаснима, правила де фацто не указују на то шта се подразумева под самохраним родитељством. Законодавац није формулисао критеријуме који би омогућили да се утврди да ли неко лице одгаја децу као самохрани родитељ или не. Дакле, концепт „самохраног родитељства“ треба размотрити, позивајући се на судску праксу, чији се садржај често показао неповољан за пореске обвезнике.

Једнородитељско дете – тумачење пореске службе

Недостатак дефиниције самохраног родитеља у закону чини обим тумачења овог појма веома широким. У наставку је дат пример заснован на једном од најновијих појединачних тумачења. Сврха овог поступка је да покаже приступ пореске управе предметној ствари – остављамо читаоцима да то оцене.

Пример 1.

Госпођа Ана је разведена. Према пресуди суда, оба родитеља су поверена родитељској одговорности над двоје малолетне деце, али место уписа деце је код мајке (у месту пребивалишта госпође Ане деца имају своје собе у којима се налазе њихове ствари). налази се).

Осим што деца заправо живе са госпођом Аном, она се свакодневно брине о њима у ширем смислу те речи. Са децом ради домаће задатке, спрема и једе са њима, помаже им да развију интересовања, вози их и преузима из школе, а све материјалне потребе деце обезбеђује из сопствених средстава, нпр. купују одећу, покривају трошкове лекарске посете итд.

Сваки од родитеља брине о деци у заказано време самостално без учешћа другог родитеља, међутим, Анина улога је кључна у процесу њиховог васпитања. Стога сматра да испуњава услове да се настани као самохрани родитељ.

Горе описане чињенице и став подносиоца представке у појединачном тумачењу које је издао директор Државне пореске информације 13.03.2019. 0112-КДИЛ3-2.4011.70.2019.1.АК је утврђено да је неважећи. Преводилачко тело је посебно утврдило да:

Последица пресуде суда је стога чињеница да и подносилац захтева, као мајка и отац деце, активно учествују у васпитању заједничке деце, упркос чињеници да не живе једно са другим.”.

Из наведеног се може закључити да васпитање деце од стране оба родитеља ускраћује им право да се настањују као самохрани родитељ, упркос чињеници да не живе заједно и да је један од родитеља много више укључен у образовне процесе. Чак "викенд родитељство„Деца другог родитеља лишава право на пореске олакшице за обоје.

Да закључимо ову тему, може се цитирати фрагмент другог тумачења, који резимира тренутну јуриспруденцију по овом питању:

треба констатовати да чињеница да две особе – подносилац захтева и његова бивша супруга – одгајају исту децу искључује могућност да се сматра да неко од ових особа сам подиже дете. Право на повлашћено опорезивање дохотка немају сва ванбрачна лица која имају сопствену или усвојену децу из чл. 6 сец. 4, и то само они који сами васпитавају ову децу. Дакле, подносилац захтева не испуњава услове прописане чл. 6 сец. 4 Закона о порезу на доходак грађана. То значи да подносилац захтева нема право да користи предност повлашћеног поравнања као самохрани родитељ„- индивидуално тумачење од 06.12.2019. референтни број 0114-КДИП3-3.4011.490.2019.1.ЈК3.

Започните бесплатни пробни период од 30 дана без обавеза!

Одговор на скупштинску интерпелацију је оптимистичан

Питања самохраних родитеља са децом покренута су и у одговору на скупштинску интерпелацију од 4. априла 2018. године, бр. ДД3.054.18.2018.

Овај документ на нешто рационалнији начин тумачи питање самохраног родитељства и даје низ аргумената према којима самохрани родитељ треба узети у обзир, између осталог, Госпођа Ана из горњег примера. Овако рестриктиван приступ пореских органа доводи до ситуације у којој би мали број пореских обвезника који одгајају децу без ичије помоћи заиста могао да користи пореске олакшице. У одговору на ово посланичко питање, прикладно је констатовано да:

А цонтрарио, чињеница одржавања контакта између детета и другог родитеља не лишава првог родитеља (са којим дете живи) права да опорезује своје приходе у складу са принципима из чл. 6 сец. 4 Закона о порезу на доходак грађана. Јер, како се наглашава у доктрини и судској пракси, »савршено само васпитање деце није могуће. Самохрани родитељ не може да се уздржи од ослањања на помоћ чланова породице (који нису партнери) у подизању своје деце. Стога се чини да појам особе која сама одгаја дете треба схватити као особу која не припада заједничком домаћинству са особом која би се могла дефинисати као њен животни партнер. (уп. А. Бартосиевицз: Коментар на члан 6 Закона о порезу на доходак физичких лица, 3. издање, Лек 2013) „(пресуда Покрајинског управног суда у Гдањску од 07.07.2015., позив на број досијеа И СА / Гд 711 /15) «”.

Резиме
Концепт самохраног родитеља је проблематично питање у примени пореских прописа због непостојања законских критеријума који би омогућили недвосмислено утврђивање да ли је родитељ или старатељ заправо самохрани родитељ или не.

Горе наведени закључци, који произилазе из тумачења ове материје, сугеришу да давање родитељског права оба родитеља и стварна (мада обично неуједначена) брига о њима, по мишљењу пореских органа, онемогућавају примену преференцијалног опорезивања. .

Када се разматра опорезивање дохотка као самохрани родитељ, важно је имати у виду питања која се разматрају у овом чланку, као и чињеницу да је свако стање другачије и да се може различито тумачити. Разумно решење је да се обратите за индивидуално тумачење у сопственом случају како бисте се заштитили од могућности да порески орган доведе у питање обрачуне.