Износ без одбитка - шта је то?

Служба

Од накнаде судски извршитељ не може наплатити износе који ће учинити дужника оскудицу. Против превисоких одбитака извршитеља, прописи разликују тзв износ ослобођен од одбитка. Шта је бесплатни износ и од чега зависи његов износ?

Колики је износ без одбитка?

Пољски закон предвиђа заштиту дужника од оскудице. У ту сврху користе се тзв износ је ослобођен одбитака.

Извршење накнаде не може довести до ситуације у којој запослени нема новца да подмири основне животне потребе. У складу са овим, тзв износ је ослобођен одбитака. Члан 87. Закона о раду дефинише шта је овај износ ослобођен одбитака, и тако:

§ 1. Висина накнаде за рад у износу:
1) минимална накнада за рад, утврђена на основу посебних прописа, на коју имају право запослени са пуним радним временом, по одбитку доприноса за социјално осигурање и аконтација за порез на доходак физичких лица - уз одбитак износа извршених по извршним списима за покриће дугова других лица. осим плаћања издржавања,
2) 75% накнаде из тачке 1. - уз одбитак новчаних аванса датих запосленом,
3) 90% накнаде из тачке 1 - уз одбитак новчаних казни из чл. 108.
§ 2. Ако је запослени запослен са непуним радним временом, износи наведени у § 1. смањују се сразмерно радном времену.

Шта одређује износ без одбитака:

Износ без умањења зависи од три фактора:

  1. пребивалиште пореског обвезника,

  2. Врста одбитка,

  3. Радна димензија.

Износ без одбитка за запосленог са пуним радним временом

У случају извршења потраживања из накнаде запосленог са пуним радним временом који је запослен дуже од годину дана и има право на основне пореско признате трошкове и који је послодавцу поднео ПИТ-2, износиће приближно 1.286 ПЛН . Међутим, ако запослени не живи у граду у којем ради, износ без одбитка биће 1291 ПЛН због чињенице да су месечни трошкови који се одбијају од пореза већи од основних трошкова (139,06 ПЛН уместо 111,25 ПЛН).

Износ без одбитка за запосленог са непуним радним временом

У овом случају, износи који се не могу одбити се сразмерно смањују. За њихово утврђивање потребно је израчунати износ минималне накнаде за рад у складу са радним временом запосленог. Следећи корак у овом правцу је одбитак пореза и доприноса.

Могу ли смањити износ без одбитака?

Да. Ово је случај када је запослени запослен само на одређено време. Међутим, ово не важи ако запослени не ради цео месец. Другим речима, почетак рада у току месеца, као и завршетак радова пре краја пуног месеца, не може бити фактор који утиче на смањење износа ослобођеног од одбитка.