Исправка фактуре издате у страној валути – како подмирити?

Веб Сајт

Када води посао, предузетник често обавља трансакције са страним уговарачима, укључујући фактуре за набавку добара или услуга. Дешава се да испостављена фактура за страног извођача садржи грешку, тада се мора испоставити исправни рачун. Како треба књижити исправку фактуре издате у страној валути? Који курс треба да се користи за претварање усклађивања прихода од стране валуте у ПЛН? Пронађите одговоре у чланку испод.

Рачун за исправку – основни подаци

Фактура која исправља формалне податке

Ако је фактура издата са грешком, то треба исправити издавањем исправне фактуре. Ако се грешка тиче само формалних података, задатак је лакши, јер исправка не изазива веће пореске последице. Довољно је издати корективну фактуру која ће показати тачне податке и приложити је документацији компаније, а купцу дати други примерак. Ова врста исправке се посебно односи на податке купца или продавца укључене у фактуру (нпр. адреса, назив компаније или порески идентификациони број извођача). Обвезници ПДВ-а додатно, у случају исправке фактуре, треба да исправе формалне податке ЈПК_В7, што захтева исправне податке.

Фактура која исправља ставке фактуре

Због грешке у оригиналној фактури у вези са вредношћу трансакције, као што је износ, стопа ПДВ-а или погрешно коришћена валута, мора се издати исправни рачун. Међутим, исправљање грешака ове врсте има пореске последице.

Дакле, при изради исправне фактуре, кључни разлог ће бити разлог за њено издавање, јер је везан за настанак пореске обавезе, а самим тим и са моментом признавања исправке у евиденцији.

Правила за књижење кредитних записа у тачном периоду

Тренутак књижења исправне фактуре зависи од разлога за њено издавање. Применљива правила у овом погледу су описана у чл. 14 сец. 1м – 1н Закона о порезу на доходак. У складу са прописима, ако је до усклађивања прихода дошло из разлога који није фактуристичка грешка или очигледна грешка, усклађивање се врши смањењем или повећањем прихода оствареног у обрачунском периоду у којем је испостављена исправна фактура. Дакле, требало би да се вратите на период у коме је издата оригинална фактура. Ако порески обвезник у обрачунском периоду у коме се појављује исправни рачун није остварио приходе или су они мањи од износа умањења, пореско признати трошкови треба да се увећају за износ за који приходи нису могли бити умањени. Међутим, ако је оригинална фактура исправно испостављена, а тек касније су наступиле околности исправке фактуре, попут враћања робе или одобравања попуста, исправку треба књижити у текућем периоду.

Принципи књижења корективних фактура у вези са ПДВ-ом

У случају исправних фактура којима се умањује пореска основица, продавац је дужан да од купца добије потврду о пријему исправке, у складу са чл. 29а став. 13. Закона о ПДВ-у.

Члан 29а сек. 13. Закона о ПДВ-у:
У случајевима из ст. 10 тач. 1-3, умањење пореске основице у односу на основицу наведену у фактури са назначеним порезом врши се за обрачунски период у којем је обвезник испоставио исправну фактуру, под условом да се из документације коју поседује порески обвезник види да је са купцем добара или примаоцем уговорио услове за смањење пореске основице за промет добара или пружање услуга наведених у исправљачком рачуну и ови услови су испуњени, а фактура је у складу са документацијом. Одржан.Ако у обрачунском периоду у којем је испостављена исправна фактура обвезник не располаже документацијом из прве реченице, пореска основица се умањује за обрачунски период у коме је прибављена.

Започните бесплатни пробни период од 30 дана без обавеза!

Исправка фактуре издате у страној валути - који курс треба користити?

Ситуација постаје компликованија када је оригинална фактура коју треба исправити издата у страној валути. Референца у овом случају ће бити оригинална фактура. Пореска обавеза по ПДВ-у настаје, по правилу, приликом испоруке добара или извршења услуге, осим ако је пре испоруке добара или извршења услуге извршено делимично или потпуно плаћање, тада настаје обавеза ПДВ-а. по пријему средстава.

Ако је фактура у страној валути издата пре настанка пореске обавезе, вредност фактуре се конвертује по просечном курсу који је објавила Народна банка Пољске за дату валуту од последњег радног дана који претходи датуму издавања фактуре, у у складу са чл. 31а став. 2 Закона о ПДВ-у.

С друге стране, ако је фактура у страној валути издата након настанка пореске обавезе, треба користити просечан курс НБП од последњег радног дана пре настанка пореске обавезе (чл. 31а, ст. 1 Закона о ПДВ-у). претворити вредност са фактуре.

Без обзира на разлог за издавање исправне фактуре у страној валути, треба користити исти курс као и за конверзију оригиналне фактуре, јер исправка не приказује посебан економски догађај, већ се односи на стање у прошлости. Циљ му је да побољша вредности приказане на оригиналној фактури. С обзиром на наведену одредбу Закона о ПДВ-у, исправка фактуре издате у страној валути не може се конвертовати по курсу на дан који претходи издавању исправке. За конверзију износа изражених у страној валути на исправљачкој фактури, треба користити курс који је коришћен за конверзију вредности на оригиналној фактури.

Потврда поступка у вези са конверзијом исправне фактурне вредности према одговарајућем курсу је индивидуално тумачење директора Националне пореске информације од 12. маја 2017. године (позив на број 0111-КДИБ2-1.4010.11.2017.1. БКД), што указује да:

„(...) да се конвертују у ПЛН исправке прихода, без обзира на разлог за исправку прихода (проузроковану књиговодственом грешком/очигледном грешком или догађајима који нису постојали у тренутку када је приход настао) и без обзира на момента намирења исправки (обе се враћају на период поравнања у којем су остварене) приход – у случају грешке у обрачуну/очигледне грешке и „на континуитету“ – у случају усклађивања услед других околности , настаје пост фацтум), треба користити курс валуте који је коришћен за конверзију оригиналних фактура.“

Сумирајући, треба имати на уму да се исправка фактуре издате у страној валути мора конвертовати у складу са курсом конверзије усвојеним на оригиналној фактури.

Издавање исправне фактуре у страној валути у систему вфирма.пл

Исправку фактуре у систему вфирма.пл треба издати у картици ПРИХОДИ »ПРОДАЈА, где треба изабрати фактуру коју треба исправити и изабрати ИЗМЕНИ» ИСПРАВНЕ СТАВКЕ ФАКТУРА.

Систем ће аутоматски користити исту стопу конверзије као и за оригиналну фактуру.

Више информација о издавању исправне фактуре у систему вфирма.пл можете пронаћи у чланку Исправљање ставки фактуре - како издати?