Рок за одбитак ПДВ-а са фактура за куповину - вреди знати

Пореска Служба

Датум одбитка ПДВ-а од примљене фактуре може изазвати одређене сумње. Да ли знате у обрачуну за који период порески обвезник може да искористи одбитак ПДВ-а? Хајде да проверимо које рокове треба поштовати!

Рок за одбитак ПДВ-а по законским прописима

На основу чл. 86 сец. 10. и 10.б Закона о ПДВ-у, право на умањење излазног пореза за износ претпореза настаје у обрачуну за период у којем је настала пореска обавеза на страни продавца (што обично подразумева испоруку добара или извршење неког другог пореза). услуга), али не раније од дана пријема рачуна. У параграфу 11 прецизира да се смањење излазног пореза може извршити и у пореској пријави која се подноси за један од три узастопна пореска периода. Период може бити месец дана - за квартална обрачуна овај период је непромењен и износи два периода обрачуна.

До краја 2020. године порески обвезник је могао да одбије ПДВ најкасније у другом обрачунском периоду који следи након периода у коме је стекао право на овај одбитак. Од 1. јануара 2021. Слим ПДВ пакет је продужио рок за одбитак ПДВ-а на три обрачунска периода, али се промена односи само на обрачун ПДВ-а за месечне периоде.

Међутим, постоје изузеци од наведеног правила. Најпопуларнији пример су рачуни за комуналије (струја, вода, канализација, гас, телефон итд.). Овде ће датум одбитка ПДВ-а бити у обрачуну за период у коме је фактура примљена или у једном од три узастопна периода (месеци) или два наредна периода (квартала). Пореска обавеза на страни продавца настаје у тренутку издавања рачуна, па сам пријем фактуре даје право на одбитак ПДВ-а од купца.

Други пример нестандардног одбитка ПДВ-а су фактуре примљене од малог пореског обвезника по готовинском методу. На основу чл. 86 сец. 10е Закона о ПДВ-у, датум одбитка ПДВ-а није ранији од обрачуна за период у коме је порески обвезник извршио уплату. Дакле, и поред тога што је фактура већ испостављена, пореска обавеза малог обвезника који ПДВ измирује готовинским путем настаје даном пријема целог или дела уплате и купац стиче право на одбитак ПДВ-а на тог датума.

Ове врсте фактура се могу лако препознати јер се од њихових издаваоца захтева да у продајним документима укључе напомену „начин наплате”.

Пример 1.

Порески обвезник је набавио добра у јануару, роба је испоручена 30. јануара. Добио је фактуру од продавца за дату трансакцију у фебруару.

Право на одбитак ПДВ код пореског обвезника настаје након пријема фактуре у фебруару или најкасније до:

  • мај - ако се наплаћује месечно,
  • септембар – за квартална обрачуна.

Пример 2.

Порески обвезник је наручио услугу израде новог графичког изгледа сајта. Продавац је фактуру издао 25. јануара са датумом продаје одређен за 4. фебруар. Купац је рачун примио 30. јануара.

Право купца на одбитак ПДВ-а настаје 4. фебруара, јер је то тренутак када настаје пореска обавеза продавца.

Пример 3.

Порески обвезник обрачунава ПДВ на месечном нивоу. 28. фебруара добио је рачун за телекомуникационе услуге, издат 25. фебруара, са датумом продаје 3. март.

У овом случају, право на одбитак ПДВ-а настаје по пријему рачуна, односно 28. фебруара.

Датум издавања и датум пријема рачуна

Приликом обрачуна ПДВ-а на куповину, посебну пажњу треба обратити на датум пријема документа. Фактуре издате на крају месеца често се не примају до следећег месеца. Ако порески обвезник прерано измири ПДВ који је из тога произашао, узимајући у обзир датум издавања, онда ризикује пореске последице. Уколико пореска управа открије нетачан период одбитка ПДВ-а – мораће да плати одговарајућу камату. ПДВ се може одбити најраније по пријему фактуре. Међутим, треба имати на уму да не постоји превелика разлика између датума издавања и пријема документа (нпр. датум издавања - фебруар и датум пријема - јун). Вреди онда имати неки доказ да је документ заиста касно достављен компанији. То може бити, на пример, приложена коверта са марком са датумом слања.

Започните бесплатни пробни период од 30 дана без обавеза!

Рок за одбитак ПДВ-а након истека рока предвиђеног Законом

У случају да се прекорачи рок за одбитак ПДВ-а са примљене фактуре, порески обвезници понекад направе грешку која се састоји у признавању целокупне бруто вредности као пореско признатог трошка. Ништа не може бити лошије, јер ако је порески обвезник имао право на одбитак износа ПДВ-а, износ пореза можда неће повећати вредност трошка.

У овом случају, одбитак се може извршити признавањем износа ПДВ-а на тачан, већ прошли датум. До краја септембра 2021. године овај одбитак је у таквој ситуацији био могућ само у периоду када је први пут наступило право на одбитак ПДВ-а и за овај период је било потребно доставити исправку_ЈПК В7. Као резултат увођења пакета СЛИМ ПДВ 2, од 1. октобра 2021. године, законодавац је изашао у сусрет пореским обвезницима, дајући им право да покажу заборављену фактуру у било ком од периода у којима су имали право да одбију ПДВ од овог фактура. Наравно, овај одбитак ће бити могућ исправљањем датотеке ЈПК_В7 за овај период.