Да ли је могуће имати два телефона у предузећу?

Веб Сајт

Тренутно скоро сваки предузетник користи телефон у компанији. Стога се поставља питање да ли је могуће имати два телефона регистрована у ПП? Ствар је једноставна - ако су намењени само за потребе позива у корист компаније. Онда нема приговора да имамо два мобилна телефона компаније.

Пословни телефон и трошкови који се одбијају од пореза

На основу чл. 22 сец. 1 Закона о порезу на доходак, порезно признати расходи су расходи који испуњавају укупно 3 услова:

  • су стварно настали;
  • настали су да би се остварио приход или да би се одржао или обезбедио извор прихода;
  • нису уврштени у списак пореско непризнатих трошкова у чл. 23 сец. 1.

Приликом инспекцијског надзора пореских органа, највећи изазов за пореског обвезника може бити да докаже да мобилни телефони који користе испуњавају услов трошкова насталих у циљу стицања прихода. Порески обвезник мора доказати да их користи искључиво за потребе предузећа.

Пример 1.

Јан Ковалски води самосталну фирму чији је предмет продаја бицикала и њихов сервис. Г. Јан је купио два мобилна телефона за компанију. Да ли је могуће у трошкове урачунати трошкове који су настали за куповину два телефона у предузећу?

По правилу, ако расход испуњава услове за пореско признавање, нема контраиндикација да се њихова набавка урачуна у трошкове предузећа. У случају евентуалне инспекције, господин Јан може показати и доказати, предочавањем рачуна, да се један телефон користи за решавање текућих канцеларијских послова, а други за контактирање купаца и сервисирање услуге. Међутим, треба имати на уму да што је више телефона регистрованих за ПП, то ће пореском обвезнику бити теже да објасни да се они 100% користе само за обављање делатности.

Два телефона у ПП и фискална контрола

Ако се током инспекције пореског службеника покаже да су приватни позиви обављени са пословног телефона, то може имати последице различите важности.
Порески обвезник ће морати да умањи трошкове за трошкове приватних позива. Поред тога, може настати заостатак пореза који је порески обвезник дужан да плати, заједно са пореском каматом, без захтева пореских органа. Поред камате на заостале пореске обавезе за непрописно квалификоване трошкове, понашање предузетника може се сматрати пореским кривичним делом или прекршајем, па ће се порески обвезник суочити са ризиком од казнене фискалне обавезе. Ако се утврди да се телефонски апарати не користе у сврхе привредне делатности, већ у личне сврхе пореског обвезника, запослених или других лица, повезани расходи се не могу сматрати пореско признатим трошковима (члан 23, ст. 1, ст. 49). Закона о порезу на доходак). Дакле, у ситуацији када предузетник користи пословни телефон иу приватне сврхе, најбоље решење биће измирење трошкова по основу наплате. Међутим, сигурније је имати посебан приватни телефон и регистрован телефон за компанију, јер се тада трошкови који се односе на претплату и трошкове прикључка лако могу класификовати као пореско признати трошкови за пословне активности.

Започните бесплатни пробни период од 30 дана без обавеза!

Коришћење приватног телефона у послу

Осим у случају када предузетник користи два телефона у појединачном предузећу, може доћи и до ситуације да порески обвезник користи приватни телефон у пословне сврхе. Трошкови настали за пословне разговоре са приватног телефона испуњавају услове да се признају као расходи који се одбијају од пореза. Уколико порески обвезник у свом пословању користи приватни претплатнички телефон, трошкове везане за телефон измирује по основу фактурисања. С обзиром на то да уговор није закључен за привредно друштво већ за приватно лице, накнада за телефонску претплату неће бити урачуната у трошкове предузећа. Уколико предузетник користи приватни телефон у пословне сврхе, тзв картице, није могуће извршити наплату позива, па самим тим нема основа да се урачунају у трошкове пословних позива компаније.

Да сумирамо, порески прописи не искључују могућност коришћења два телефона у приватном власништву. Предузетник сноси терет доказивања да расходи, који се признају као порески трошкови, испуњавају услове да се сматрају пореским трошковима. Порески обвезник може користити и приватни телефон у пословне сврхе и пословни телефон у приватне сврхе, под условом да уредно документује настале трошкове.