Да ли је седиште компаније у стану већи порез на имовину?

Сервисни Посао

Људи који воде самостално предузеће често бирају свој стан за седиште. Овакво решење омогућава да се расходи који се односе на рад локала, у делу намењеном за обављање делатности, уврсте као пореско признати трошкови. Порез на имовину је посебно питање. Постоје ситуације у којима су предузетници у обавези да плаћају већу стопу по квадратном метру која одговара површини намењеној за обављање делатности.

Стопу одређује комуна

Лице које је одлучило да обавља делатност у сопственом стану дужно је да ову чињеницу пријави општини како би се утврдило да ли ће то резултирати претварањем стана у пословну својину.

Пореска стопа зависи од одлуке општине и од стопа које она утврђује на основу одлуке. Одредница су максималне стопе пореза на непокретности које се оглашавају саопштењем министра финансија. У 2020. години за стамбени простор порез износи 0,81 ПЛН по м2 корисног простора, док за зграду или њене делове који су повезани са пословном делатношћу и користе се у пословне сврхе, порез износи 23,90 ПЛН по м2 корисног простора. Као што видите - разлика је огромна.

Не постоји увек промена у начину коришћења просторија

До промене начина коришћења просторија долази када се стан, у целини или у посебном делу, користи само за обављање делатности. Ако, пак, предузетник обавља делатност у просторији која се користи и за становање, онда нема основа за промену пореске стопе пореза на непокретности.

Дакле, сама регистрација фирме у сопственом стану није основ за плаћање већег пореза – другачија је ситуација када предузетник додели, на пример, целу просторију и у њој направи ординацију или ординацију, а другачије када у делу просторије која се користи и за становање поставља радни сто, компјутер и регал са више регистратора. Ова последња ситуација не може представљати основ за повећање стопе пореза на непокретности.

Приликом оцене чињеничног стања, орган води рачуна о условима из чл. 71. Закона о грађењу, према којем се под променом намене грађевинског објекта или његовог дела посебно подразумева:

  • преузимање или напуштање грађевинског објекта или његовог дела делатности, мењањем услова од пожара, поплава или безбедности на раду, здравствених, хигијенских и санитарних услова или заштите животне средине, или величине или система оптерећења,
  • предузимање активности у грађевинском објекту или његовом делу, сврстани у пројекте који могу имати значајан утицај на животну средину.

Треба имати на уму да је плаћање горе поменутог разматрани порез није изузет од обуставе пословне делатности. Ово због мишљења пореских органа према којима обустава није равна престанку, а само таква ситуација изазива промену у коришћењу просторија. Започните бесплатни пробни период од 30 дана без обавеза!

Књижење накнаде за порез на некретнине у систему вфирма.пл

Да бисте књижили таксу за порез на непокретности у систему вфирма.пл, потребно је да генеришете интерни доказ, преко ТРОШКОВИ »РАЧУНОВОДСТВО» ДОДАЈ »ИНТЕРНИ ДОКАЗ на дан плаћања пореза. Као рачуноводствену шему, требало би да изаберете ПОСЛОВНИ ТРОШКОВИ.

Трошак ће бити укључен у колону 13 КПИР-а - Остали трошкови на дан уплате. Потврду о преносу треба приложити генерисаном ДВ и ускладиштити у рачуноводственој документацији.