Временска ограничења - како то правилно израчунати?

Служба

Појам је саставни део правне радње и означава одредбу чија је сврха да временски ограничи правна дејства одређених радњи. Законик о парничном поступку, Законик о управном поступку и Кривични законик разликују три различита начина рачунања рокова.

Време тече - значење

Правилно израчунавање тока рокова често одређује позитивно разматрање случајева подносиоца на суду, општинама, или чак у односу на извођача радова. Лако је погрешити у прорачунима, па треба обратити посебну пажњу, јер су предвиђене бројне санкције за погрешно рачунање рокова.

Основ за све прописе за рачунање рокова су чл. 110 - 115 Грађанског законика.

Термин се рачуна у данима

Приликом рачунања рока у данима треба применити два правила:

  1. почетак периода означеног у данима је одређени догађај који се не урачунава у обрачун, односно ако је писмо примљено у среду, 10. у месецу, први дан рачунања рока биће наредни дан, тј. четвртак, 11. дан у месецу,
  2. период у данима се завршава крајем последњег дана. Без обзира на време одржавања догађаја, пријема писма, рок тече од времена догађаја означеног у данима и завршава се на крају дана означеног као датум завршетка.

Пример 1.

Писмо је примљено у уторак у 20:30, тако да ће први дан термина бити среда, а рок од 7 дана ће се завршити следећег уторка у 23:59.

Треба имати на уму да законодавац није одредио часовна или минутна временска ограничења, тако да је важан датум поштанског жига или датум пријема докумената у канцеларији. Период наведен у данима завршава се последњег дана. При обрачуну се не узима у обзир дан догађаја од којег се рачунају рокови.

Термин се рачуна у недељама

Период у недељама се завршава крајем дана у последњој недељи. Датум почетка је датум догађаја, а ако је среда, датум завршетка ће такође бити среда.

Термини се рачунају у месецима

Период означен у месецима завршава се истеком дана који одговара почетку периода, а ако тог дана није било у последњем месецу - онда последњег дана тог месеца.

Пример 2.

Уговор је закључен 12. јула са роком реализације од 2 месеца, тако да би уговор требало да буде завршен до 12. септембра. Међутим, ако је уговор закључен 31. августа са роком уговора од 1 месеца, рок би истекао 30. септембра, последњег дана у месецу. Када користите терминологију:
- почетак месеца
- средином месеца
- крај месеца
сматра се да почиње први месец, средина месеца је петнаести, а крај месеца пада на последњи дан датог месеца, односно 28. или 29., 30. или 31. фебруара у зависности од дужине месеца. , редом.

Период у недељама, месецима или годинама завршава се на дан чије име или датум одговара почетку дотичног периода. Изузетак је старост физичког лица, јер рок истиче већ почетком последњег дана. Захваљујући томе, можете, на пример, да учествујете на изборима на свој 18. рођендан.

Термин означен у годинама

Период означен у годинама рачуна се слично као период означен у месецима. Дакле, период означен у годинама завршава се оног дана који одговара почетном дану датог периода, а ако тог дана нема (то се дешава у преступним годинама због променљивог броја дана у фебруару), датум завршетка ће се буде последњи дан тог месеца.

Пример 3.

Уговор је закључен 10. јула 2016. године на две године, рок истиче 10. јула 2018. Период од три месеца, који је почео 30. новембра, истиче 28. фебруара (или 29.), који год је последњи дан. месеца. С друге стране, период од 3 месеца, који се рачуна од 29. фебруара, завршава се не последњег дана маја, већ 29. дана тог месеца.

Рок је суботом или државним празником

Ако последњи дан рока пада у суботу или државни празник, рок истиче следећег дана, који није државни празник или субота.

Порески правилник изричито наводи да је субота законски празник, те да сви датуми који падају у суботу или недељу завршавају свој рад првог радног дана.

На основу чл. 12. став 5. Пореског правилника„Ако последњи дан рока пада на суботу или законски празник, последњи дан рока је дан који следи нерадном или нерадном дану, осим ако пореским законима није другачије одређено.

Управно право такође претпоставља да рок који пада у суботу или на државни празник истиче првог радног дана по истеку рока.

На основу чл. 83. Закона о поступцима пред управним судовима:
„§ 1. Рокови се рачунају према одредбама грађанског права, сходно § 2.
§ 2. Ако последњи дан рока пада на суботу или законски празник, последњи дан рока је дан који следи после нерадног дана или дана..'

Изузетак од овог правила је да је рачунање рока за телекомуникационе, радиодифузне и електронске услуге стварни датум рока и да би остали важећи, радње морају бити обављене пре рока, чак и ако он пада на законски прописани рок. празника и обрачун се врши коришћењем МОСС система.

Започните бесплатни пробни период од 30 дана без обавеза!

Шта ако рок истиче на државни празник?

Грађански законик предвиђа у чл. 115 правило да ако рок пада на државни празник или у суботу, рок истиче следећег дана, који није законски празник или субота. Ово правило се примењује у случајевима када се примењују Грађански законик, Управни законик иу судским поступцима.

На основу чл. 115 Грађанског законика"Ако крај рока за обављање послова падне на дан који је законом утврђен као државни празник или у суботу, рок истиче наредног дана, који није државни празник или субота..'

Изузетак од овог правила су правила пореског правилника, у којима се при обрачуну рокова за телекомуникационе, радиодифузне и електронске услуге рачуна стварни датум рока и за пуноважност активности мора бити извршен пре рока, чак и ако падне на законски слободан дан са посла, а обрачун се врши по систему МОСС.

Пример 4.

У случају обрачуна ПДВ-а на телекомуникационе услуге путем МОСС система, рок за подношење декларације се не мења, чак и ако пада на празник, недељу или суботу који је нерадан дан.