Једнократна амортизација мотоцикла - да ли је могуће?

Веб Сајт

Основна средства могу бити средства која испуњавају дефиницију утврђену актом, укључујући они су у власништву или заједничкој својини пореског обвезника, комплетни су и способни за употребу, а њихов очекивани век употребе за пословне сврхе прелази 1 годину. Трошкови основног средства распоређени су током времена кроз амортизацију – њихова вредност зависи од врсте ФА, метода и стопе амортизације. Под одређеним условима, ФА се може амортизовати једнократно, без потребе за отписом трошкова за наредне године, али такав закон се не примењује на сва основна средства. Чланак се фокусира на амортизацију мотоцикла - да ли је могућа једнократна амортизација мотоцикла? Објашњавамо.

Једнократна амортизација основних средстава

Ако почетна вредност основног средства не прелази 3.500 ПЛН нето у случају активних обвезника ПДВ-а или бруто у случају пореских обвезника ослобођених пореза, могуће је користити једнократну амортизацију без потребе за додатним формалностима.

Затим се отпис амортизације књижи у трошкове у месецу у коме је основно средство стављено у употребу. Међутим, када вредност основног средства пређе 3.500 ПЛН, ствар није тако једноставна.

Једнократна амортизација као део де минимис помоћи

Ако почетна вредност ТА прелази 3.500 ПЛН, порески обвезници и даље имају право да примене једнократну амортизацију, али већ као део де минимис помоћи. Предузетник који жели да добије де минимис помоћ треба прво да испуни одређене смернице. Прво, помоћ може користити субјект који је започео пословање у датој пореској години или субјект који себе описује као мали порески обвезник.

Важно!

Мали порески обвезник је предузетник чији бруто приход од продаје у претходној пореској години није премашио ПЛН противвредност од 1.200.000 евра.

Важно је да се свако основно средство не може једном амортизовати под де минимис помоћи. Таква амортизација у складу са чл. 22к параграф. 7. Закона о порезу на доходак може се применити од почетне вредности основних средстава обухваћених групама 3-8 Класификације (без путничких аутомобила) и нематеријалних улагања.

Једнократна де минимис амортизација се може применити у пореској години у којој је СТ уписан у евиденцију, до износа који у пореској години не прелази 50.000 евра укупне вредности ових отписа амортизације.

Стога се једнократна амортизација у оквиру де минимис помоћи примењује на основна средства која припадају следећим групама КСТ:

  • Групе 3 КОТЛОВИ И ЕНЕРГЕТИКЕ,

  • Групе 4 МАШИНЕ, ОПРЕМА И УРЕЂАЈИ ОПШТЕ НАМЕНЕ,

  • Групе 5 СПЕЦИЈАЛИСТИЧКЕ МАШИНЕ, УРЕЂАЈИ И ОПРЕМА,

  • Групе 6 ТЕХНИЧКА ОПРЕМА,

  • Групе 7 ПРЕВОЗНА СРЕДСТВА (осим путничких аутомобила),

  • Групе 8 АЛАТИ, ИНСТРУМЕНТИ, МОБИЛНИ И ОПРЕМА, НИСУ КЛАСИФИКОВАНИ ДРУГОМ ГДЕ.

Као што се може видети у случају путничких аутомобила, ако њихова вредност прелази 3.500 ПЛН, није могуће применити једнократну амортизацију из де минимис помоћи.

Пажња!

Не постоји обавезна обавеза пријављивања канцеларији чињенице коришћења де минимис помоћи. Међутим, подношење захтева за сертификат је корисно када би предузетник у наредним годинама желео да користи, на пример, субвенцију или други облик де минимис помоћи у сврху израчунавања да ли граница није прекорачена.

По правилу не може да добије де минимис подршку, чији би збир за три фискалне године био већи од 200.000 евра (за субјекте из сектора друмских транспорта ова вредност не може бити већа од 100.000 евра). У овом случају, године обухватају годину у којој је предузетник поднео захтев за доделу средстава из помоћи и две претходне пореске године.

Да ли је мотоцикл путнички аутомобил?

Због корените промене прописа од 1. априла 2014. године који се односе на обрачун аутомобила у компанији, промењена је дефиниција путничког аутомобила. Ова дефиниција је укључена у Закон о порезу на доходак и Закон о друмском саобраћају.

На основу чл. 5а тачка 19а Закона о порезу на доходак кад год се у Закону помиње:

  • путнички аутомобил - моторно возило у смислу прописа о саобраћају, чија највећа дозвољена маса не прелази 3,5 тоне, пројектовано да превози највише 9 особа, укључујући возача, са изузетком:

    • моторно возило са једним редом седишта одвојено од дела намењеног за превоз терета зидом или трајном преградом:

      • разврстане на основу прописа о саобраћају на следећи подтип: вишенаменски, комби или

      • са отвореним делом намењеним за транспорт терета,

    • моторно возило са кабином за возача са једним редом седишта и каросеријом намењеном за превоз терета као конструктивно одвојеним елементима возила,

    • специјално возило, ако се из докумената издатих у складу са прописима о саобраћају на путевима види да је возило посебно возило, као и ако су испуњени и услови садржани у посебним прописима, који су одређени за следеће намене:

      • електрични/заваривачки агрегат,

      • за радове на бушењу,

      • багер, ровокопач-булдожер,

      • пуњач,

      • дизалица за одржавање и монтажне радове,

      • аутодизалица,

    • моторно возило утврђено прописима донетим на основу чл. 86а став 16. Закона о порезу на додату вредност

С друге стране, према прописима о друмском саобраћају, моторно возило је моторно возило чија конструкција омогућава вожњу брзином већом од 25 км/х, овај појам не укључује пољопривредни трактор.

Као резултат тога, мотоцикл је, у смислу ПИТ прописа, путнички аутомобил, што значи да се отписи амортизације од почетне вредности мотоцикала врше по истим принципима као и код путничких аутомобила.

Једнократна амортизација мотоцикла

Ако вредност мотоцикла не прелази 3.500 ПЛН, може се једном амортизовати.

Међутим, ако вредност мотоцикла прелази 3.500 ПЛН, због чињенице да спада у дефиницију путничког аутомобила, он не подлеже једнократној амортизацији у оквиру де минимис помоћи. У складу са Законом о порезу на доходак, путничка возила су искључена из каталога ФА, на која се може применити једнократна амортизација из де минимис помоћи. Овај став је потврђен појединачним тумачењем министра финансија од 15. јуна 2016. године, број ДД9.8220.2.197.2016.КЗУ мењајући индивидуално тумачење директора Пореске коморе у Катовицама од 18. новембра 2015. године, број ИБПБ -1-1 / 4511-551 / 15 / ВРз.